Kanyon ve günübirlik geziler

Atlama, yüzme ve tırmanma gibi kondisyon gerektiren zorlu bir spor olan canyoning, özellikle son yıllarda maceraperestlerin en sık tercih ettiği ekstrem sporlardan biridir. Özel teknikler ve ekipmanlarla gerçekleştirilen spor hem Türkiye’de hem de dünyada büyük ilgi görür.

Canyoning, farklı spor branşlarının dik kayalarla çevrili derin kanyonlarda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Kanyon geçişi olarak da ifade edilen spor, çeşitli zorluk seviyelerine sahip olan parkurlarda hem amatörler hem de profesyoneller tarafından yapılabilir.

Ören ve çevresindeki kanyonları gezmek, serin suda serinlemek ve kanyonda fotograf çekmek için gezilerimize katılabilirsiniz.

Kanyon gezileri için Rezervasyon Telefonu- WhatsApp : +90 535 237 27 14

Canyoning İçin Gerekli Malzemeler

Ören ve çevresindeki kanyon gezilerinde malzeme listesi ve kıyafet seçimi mevsime ve hava şartlarına göre değişmektedir. Ayakkabı ve kıyafet seçiminiz için lütfen rehberlerimizden bilgi alınız. Diğer gerekli malzemeler tarafımızca karşılanacaktır.

Canyoning, kanyonların yapısına göre sporcular için zaman zaman tehlikeli olabilir. Kaya tırmanışları sırasında düşmeler ya da taşların yerinden oynaması nedeniyle yaralanmalar yaşanabilir. Büyük kütlelerin yer aldığı kanyonlarda bu kütleler bir kişinin ağırlığını kaldıramayacak yapıya sahip olabilir. Bu gibi durumlar için kullanılacak dayanıklı materyallerin önemi bir kat daha artar.

Kask

Özellikle kanyon içindeki çok dar geçitlerden geçerken olası tehlikelere karşı korunmak üzere kafa fenerine sahip kasklar kullanılması gerekir. İniş ve tırmanışlarda sporcuların kafalarına alacağı darbeleri önleyici dayanıklılıkta olan kasklar tercih edilmelidir.

Wetsuit

Neopren dalış elbiseleri ile yapılan canyoning özellikle yüzme sırasında sporcuların üşümesini önler. Wetsuit içine ise çoğu sporcu termal kıyafetler giyerek ekstra koruma sağlar. Bununla birlikte, pamuklu herhengi bir kıyafet yerine mayo ya da bikini de wetsuitlerin altında yeterli olacaktır.

Emniyet Halatı ve Kurtarma İpi

Kaya tırmanışlarında ve inişlerde statik ve esnek yapıda olmayan ip ve halatlar kullanılır. Esneyen ipler sporcuların güvenliğini riske atar. Temel halatların yanı sıra ortalama 5 metre olan yardımcı ipler de, sporcuların yanında taşıması gereken ekipmanlar arasındadır. 

Ayakkabı

Sağlam bir ayakkabı ya da su geçirmez özelliğe sahip botlar canyoning sporunun olmazsa olmazları arasında bulunur. Tabanları kalın ve sürtünme katsayısı yüksek ayakkabılar atlama ve zıplamalarda kaymaları önleyecektir. 

Tüm ticari faliyetlerimiz Tursab A tipi acenta dahilinde yapılmaktadır.